Miért a lóverseny?

Több indokot is fel tudok hozni mellette. Nem egyszerű műfaj, de a magas oddsok miatt azt gondolom, hogy a bukik jól verhetőek ebben a sportágban. Sehol máshol nem lehet olyan magas ROI-t elérni, mint például itt. A leghosszabb versenyeket is pár perc alatt lefutják, szóval, ha fogadtál már lóversenyre, akkor tudhatod, hogy tömény adrenalin-löket az egész. Ha még nem, és kipróbálod, hamar rá fogsz jönni, hogy miről beszéltem. 

A lóverseny melyik ágával foglalkozol?

A díjugratás, vagy az ügető nem az én műfajom, kizárólag galopp versenyekkel foglalkozom, annak is két ágával, a flat és a jump versenyekkel. Elsősorban brit és ír futamokkal, ezek teszik ki az elemzéseim túlnyomó többségét. Ezekre gyakorlatilag az összes bukméker ad kínálatot. 

Melyik fogadóirodánál érdemes fogadni?

Ha hagyományos bukmékereket nézünk, akkor nagy összességében a Bet365-öt tudom ajánlani. Mellettük az ismertebbek közül a William Hill, és a Paddy Power is elég gyakran adja a legjobb szorzókat. Mindenképp meg kell említeni a sporttőzsdét, a Betfair Exchange-t is, amelyik jobb oddsokat kínál a többieknél, még akkor is, ha a nyereményből ők néhány százalékot levonnak (ez utóbbihoz itt találsz részletesebb ismertetőt).

Mi az a "bank"?

A rendelkezésedre álló pénzösszeg, amit be akarsz fektetni, vagy szórakozásra szánsz. Mindkettőnél nem árt előre meghatározni és elkülöníteni, csak így tudod majd nyomon követni, hogy mennyi profitot termeltél, illetve kiszámítani a tétek nagyságát!

A bank mekkora százalékát érdemes kockáztatni, milyenek a tétnagyságok?

Lóversenyről van szó, amivel együtt járnak a magas, gyakran 10 fölötti oddsok, így értelemszerűen kevesebbet kockáztatunk egy-egy futamon, mint például egy focitippnél. Egy egység a bank egy bizonyos része legyen, javaslatom szerint sosem több, mint 1%. Ha ennél magasabb, akkor a profit is magasabb lehet, de ezzel arányosan a kockázat is megnő.  

Milyen bankmenedzselést ajánlasz?

Tegyük fel, hogy befektetési céllal fizetsz be hozzám, és van, teszem azt 100 euród. Meghatározod az 1 egységet, ami ebben az esetben legyen 1%, vagyis 1 euró, és gyakorlatilag lekötöd a pénzed, mondjuk negyed évre. Negyed év alatt az egy egység mindig 1 euró marad. Negyed év elteltével van 20 egységnyi profit, kerestél 20 eurót, vagyis 20%-al gyarapodott a bankod. Egy ilyen időintervallumra azt hiszem, ez elég szép kamat lenne. Van azonban egy másik lehetőség is, az úgynevezett tőkekövetéses bankmenedzselés. Annyi a különbség, hogy itt mindig az aktuális bankod 1%-át fogod kockáztatni. Például hétfőn elkezded, 100 euród van, 1 euró lesz 1 egység. Hétfőn nyerünk 5 eurót. Kedden már 105 euród lesz, és ebben az esetben 1 egység már nem 1 euró lesz, hanem 1.05. Újra nyerünk 5 eurót, már 110 lesz bank, akkor 1% már 1.10, és így tovább. A kockázat mindig ugyanakkora marad százalékban, de ha bukószéria van, akkor egyre kevesebbet veszítesz, és gyakorlatilag lehetetlen magad nulláznod, míg nyerőszéria esetében egyre többet nyersz. Én ez utóbbit javaslom, főleg, ha kisebb összeggel rendelkezel. 

Milyen fogadási típusok vannak?

Csak szólóban fogadok, ezt gyorsan kijelentem. Sosem kombinálok egy szelvényre egy lónál többet! Nálam kettő fogadási típussal találkozhatsz. Az egyszerűbb a WIN, vagyis tétre (győzelemre) fogadunk. A dolog végtelenül egyszerű, akkor nyerünk, ha a kiválasztott ló elsőként ér célba. Tehát, ha azt írom, hogy "1 WIN", vagy "0,5 WIN" akkor az azt jelenti, hogy 1, vagy esetleg fél egység fog menni győzelemre. Van a kicsit bonyolultabb verzió, az EW (Each-Way) fogadás. Ez gyakorlatilag két részből áll. Egyszerre fogadunk arra, hogy a ló nyerni fog (WIN), és arra, hogy helyezett (PLACE) lesz. Vagyis, ha azt írom, hogy 1 EW, akkor valójában 2 egységet fogunk kockáztatni. Egy egységet arra, hogy a ló nyerni fog, és még egy egységet, hogy helyezett lesz. Ebben az esetben háromféle lehetőség van. A ló nyer, akkor mindkét fogadást megnyerjük, "kaszálunk". A ló nem nyer, de helyezett lesz, vagyis futamtól függően második, harmadik, vagy akár negyedik helyen ér célba (indulók számától függ, hogy hány hely fizet). Ebben az esetben bukjuk a tétre rakott fogadást, a helyezés viszont nyer, nagyátlagban ilyenkor kb. nullára jövünk ki, mintha a tét visszajárna. Végül a legrosszabb verzió, hogy a ló gyengén teljesít, és a helyezést sem hozza. Ilyenkor mindkét fogadást bukjuk, vagyis 1 EW esetén két egységnek mondunk búcsút.  

Hol találom a lóversenyt, és azon belül is az EW fogadási lehetőséget?

Nos, a lóversenyt azért elég egyszerű megtalálni. Közép-Európai időzóna (CET) szerint adom meg mindig a kezdési időt, ami mellé kiírom a helyszínt is, és azt is, hányadik futamról van szó az adott helyszínen. Valahogy így: Ascot 15:40 (3.futam), majd a ló neve és a tétnagyságok. Az EW-re a bukik, nem adnak külön opciót, így azt ne is keresd. Viszont, ha rámész a WIN fogadás szorzójára, a fogadási menünél fogsz találni egy kis négyzetet, amit ki lehet pipálni. Vagy EW, vagy, magyar nyelven Gy/H (győzelem/helyezés) lesz ott látható. Beírod az összeget, majd ha kipipálod ezt a kis négyzetet, rögtön látni fogod, hogy a megadott összeg duplázódni fog. Hogy miért, arról a fogadási típusok alatt olvashatsz.

Milyen versenyekre fogadunk?

Elsősorban a kiemelt, nagyobb pénzdíjazású versenyekre adok le tippeket és elemzéseket. Ezekről publikálok már 2015 júniusa óta, nyilvánosan. Kevesebb van belőlük, de a nagyközönség ezekre a legkíváncsibb, itt forognak a legnagyobb összegek a fogadóirodáknál, és persze ezeken futnak a legnagyobb sztárok is. Általában hétvégére esnek, kivéve, ha többnapos fesztivál keretein belül rendezik őket. A 2016-os évben elkezdtem a hendikepes versenyekkel is komolyabban foglalkozni. Itt minden lovat az "erőssége" alapján súlyoznak, és külön csoportokba (Class) raknak, ami nehezebbé teszi a fogadást, jóval kiegyenlítettebbek az esélyek. Viszont sokkal több van belőlük, és gyakorlatilag az év minden napján lehetővé teszik a fogadást!  

Milyen bukószériával számoljak?

A nagy sikerszériák mellett, mikor egy-két nap alatt akár 5-10 egységnyi profit is jön, nem árt tudomásul venni, hogy a magas oddsok miatt az átlagnál komolyabb bukószéria is befuthat. Mivel egy futamon előfordul, hogy több lóra is tippelek, így futamonként 1-2 egységet kockáztatok (egy kiemelt versenynapon akár 6-8 egység is fel van téve), vagyis 5-6 egységnyi mínusz gyakorlatilag bármikor benne van. Körülnézve a neten, még a legjobbaknál is találni ennél sokkal durvább bukót is, vagy 10-20 vesztes tippet zsinórban. Szerencsére, azért én még ilyesmi közelében nem voltam, és remélhetőleg ez így is marad, de ezért is fontos a megfelelő bankmenedzselés.

Mi az a ROI, vagy YIELD?

Ugyanazt jelenti mindkettő. Én a ROI elnevezést használom, de más oldalakon a YIELD-el is találkozhatsz. ROI (Return Of Investment) - azt az értéket mutatja százalékban, hogy valójában mekkora profitra tettél szert. Inkább példában próbálom elmagyarázni, azt hiszem, úgy érthetőbb: Ha felraksz egy 1.50-es szorzót, 10 euróért, ami nyer, akkor 10 euró kockáztatása mellett csináltál 5 euró tiszta nyereséget, a ROI így 50%-os. Ha 10 ugyanilyen fogadásból 7 bejön, és 3 veszít, akkor a nyereményed 7*5 - 3*10 = +5 euró. 10*10, vagyis 100 eurót forgattál meg, amire jött 5 euró tiszta haszon, a ROI ebben az esetben 5%-os.  

Mi az a BOG, SP, BSP?

Mindegyik egy rövidítést takar.

SP - Starting Price. Lóversenyben az oddsok nem ritkán drasztikusan változnak, miután a fogadóirodák kirakják őket. Az ötös oddsból így lehet akár 3-as, de 10-es is, mire a futam elkezdődik. A Starting Price gyakorlatilag azt az oddsot jelöli, amit a lóra közvetlenül indulás előtt adnak.

BSP - Betfair SP. Az SP minden fogadóirodában ugyanaz, kivéve a Betfairt, akik szinte mindig jobbat adnak a sima SP-nél. Fentebb már írtam, de ide is berakom: itt találsz a BSP-ről bővebb, részletesebb útmutatót, fotókkal. 

BOG - Best Odds Guaranteed. Mivel a Betfair jobb szorzókat ad, a bukik "kitalálták", hogy ők garantálni fogják a "legjobb oddsokat". Ez azt jelenti, hogy mindegy mikor fogadsz a nap folyamán, ha az SP a megrakott oddsnál magasabb lesz, akkor automatikusan az SP-t írják jóvá neked. Teszem azt, délben megrakod a lovat 5-ös oddson, de elkezd rá emelkedni, felmegy egészen 7-re, mikor elrajtolnak. Nyer a ló, te viszont nem az 5-ös oddson kapod meg a nyereményed, hanem a magasabb, 7-es SP-n. 

Hol találok bővebb információkat a lóversenyről?

Ha mélyebben bele akarod ásni magadat a témába, akkor egyrészt én is írtam róla egy hosszabb ismertetőt, sportfogadási szempontból, amit letölthetsz INNEN, másrészt pedig néhány éve, mikor Overdose miatt eléggé a középpontban volt a lovi, kiadtak egy szintén pdf írást, amit ITT találsz meg, bal oldalon, az információk alatt. Ezek együtt egy kezdőnek elég átfogó ismeretet adnak ahhoz, hogy ne vesszen el ebben a sportágban.  

Email: secretariat1216@gmail.com
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el